Εκδήλωση για τη Γενοκτονία των Ποντίων

Εκδήλωση για την γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου και για την προσφυγιά με τίτλο «Γιατί;»

Την Πέμπτη 21/4/2016 από τις 8.30πμ μέχρι 10.15πμ η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 2ου και 5ου ΓΕΛ Κατερίνης ήταν κατάμεστη από μαθητές ? τριες και  καθηγητές ?τριες τριών σχολείων.

Το 2ο ΓΕΛ Κατερίνης, το 5ο ΓΕΛ Κατερίνης και το 2 ΕΠΑΛ Κατερίνης συνδιοργάνωσαν εκδήλωση αφιερωμένη στη γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου και την Προσφυγιά. Ο τίτλος της εκδήλωσης ήταν «Γιατί;» και ο στόχος της η μεταφορά ιστορικών στοιχείων για το σημαντικό αυτό θέμα του ελληνισμού, αλλά και η δημιουργία συναισθημάτων ώστε να μπορέσει να γίνει αντιληπτό σ? όλους μας το αδιέξοδο που βιώνουν οι άνθρωποι όταν η μοίρα τους κάνει πρόσφυγες.

Το ενδιαφέρον των παρευρισκομένων (στη  αίθουσα σχηματίστηκε αδιαχώρητο) φάνηκε από τη μεγάλη προσήλωση τους στα δρώμενα της εκδήλωσης.

Η ιστορία του Πόντου, η καταστροφή και η εγκατάσταση παρουσιάστηκε μέσα από τις αναμνήσεις ενός παιδιού απογόνου  Πόντιου παππού του  κ. Χάμπου. Ενισχύθηκαν οι περιγραφές από καλοδουλεμένα Video με εικόνες και ήχους όλων των γεγονότων και κορυφώθηκαν με εύστοχες επιλογές χορών με πενήντα και πλέον χορευτές (μαθητές και μαθήτριες των δύο σχολείων). Παρουσιάστηκε ο ψυχισμός ενός πρόσφυγα στο οδοιπορικό της φυγής του με την ανάγνωση ενός εύστοχου κειμένου.

Την παράσταση άνοιξε η χορωδία του 5ου ΓΕΛ Κατερίνης με το παραδοσιακό «Της τρίχας το γεφύρι» με ένα ιδιαίτερο και επιβλητικό τρόπο.

Στο τέλος της εκδήλωσης όλοι δήλωσαν ενθουσιασμένοι και ζήτησαν να επαναληφθεί στο κοινό της πόλης.

Οι συντελεστές της παράστασης ήταν:

1. Κείμενα αφήγησης: Γκάτζιος Αθανάσιος Φιλόλογος

2. Video: Κοντακτσόγλου Ιωάννης Φιλόλογος

3. Έγινα και γω πρόσφυγας: Σαραϊλίδης Κώστας Φυσικός

4. Της τρίχας το γεφύρι:  Χορωδία 5ου ΓΕΛ Κατερίνης:

Μπεϊνάς Γιάννης Θεολόγος

5. Αφηγητής: Παπανάκος Ιωάννης (Β4 5ο ΓΕΛ Κατερίνης)

6. Χορευτικά συγκροτήματα 2ου και 5ου ΓΕΛ Κατερίνης και 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης.

7. Λύρα: Άρης Αμοιρίδης, εθελοντική προσφορά.

8. Νταούλι: Καπίδης Γιάννης, απόφοιτος 5ου ΓΕΛ Κατερίνης

9. Σκηνικά ? Φώτα: Γράμπας Αντώνης Μαθηματικός

10. Βιντεοσκόπηση: Βλάχος Γεώργιος Μαθηματικός και  Χρυσοστομίδης Στέφανος 5ο ΓΕΛ Α6

11. Φωτογράφιση: Τσουλιάς Θωμάς 5ο ΓΕΛ Β5