Ημέρα Αλληλεγγύης & Εθελοντισμού 2018 - Αιμοδοσία

Το 5ο ΓΕΛ Κατερίνης, στο πλαίσιο των δέκα χρόνων λειτουργίας του, για δεύτερη συνεχή χρονιά αφιέρωσε την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου σε ένα διαφορετικό μάθημα! Ένα μάθημα  "ζωής"! Η εκδήλωση με θέμα : " Πράξεις αλληλεγγύης στο 5ο ΓΕΛ- Αντιπραγματισμός στην πράξη" ξεκίνησε με την ομιλία της ιατρού του Γενικού Νοσοκομείου Κατερίνης και υπεύθυνη για την αιμοδοσία κ. Φιλίπποβιτς, η οποία ενημέρωσε το κοινό για το πώς πού και πότε μπορεί κανείς να μπει στη διαδικασία της αιμοδοσίας. Την ίδια στιγμή γονείς και εκπαιδευτικοί μπήκαν σ' αυτή τη διαδικασία, χαρίζοντας  αίμα για να σώσουν "ζωές"! Ιδιαίτερα συγκινητική η προσπάθεια των τελειόφοιτων μαθητών να συμμετάσχουν σε όλη αυτή την πράξη αγάπης, η οποία μας έκανε να αισιοδοξούμε ότι παίρνοντας το βάπτισμα από το σχολείο θα συνεχίσουν να προσφέρουν στον πάσχοντα συνάνθρωπο όποτε χρειαστεί στη μετέπειτα ζωή τους!

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην εκδήλωση απόλυτα εποικοδομητική και άκρως ενδιαφέρουσα ήταν η παρουσίαση του εκπαιδευτικού κ. Χρήστου Καλαϊτζή με τη αρωγή του ΕΚΑΒ και της Διευθύντριας κ. Χαρίση, καθώς σε πραγματικό χρόνο οι διασώστες και μαθητές αναπαρεστησαν το πώς μπορεί να επιτευχθεί με ψυχραιμία η διάσωση συνανθρώπου μας μέσω τεχνητής αναπνοής και ΚΑΡΠΑ - Απινίδωσης.
Ακολούθησε παρουσίαση των τριών παιδιών από την Αφρική  που υιοθέτησε το σχολείο μας στα δέκα χρόνια από την ίδρυση του, μέσω του προγράμματος της Actionaid, κάνοντας όλους τους παρευρισκόμενους να σκεφτούν πόσα βασικά αγαθά στερούνται παιδιά σε άλλες χώρες, που όμως για όλους εμάς είναι αυτονόητα.
Η ημέρα εθελοντισμού ολοκληρώθηκε με την προβολή βίντεο από το περσινό πρόγραμμα του 5ου ΓΕΛ " Χαρίζω τα μαλλιά μου" όπου 53 μαθήτριες από  όλο το νομό χάρισαν τις κοτσίδες τους, με τη βοήθεια του τμήματος κομμωτικής του ΟΑΕΔ. Οι κοτσίδες στάλθηκαν στο "Άλμα ζωής", ώστε να χρησιμοποιηθούν ως περούκες για γυναίκες που λόγω ασθενειών έχασαν τα μαλλιά τους και ίσως την αυτοπεποίθηση τους.
Την εκδήλωση τίμησαν ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος Γεώργιος, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας κ. Ι. Καζταρίδης, ο σχολικός σύμβουλος ΠΕ2 κ. Α. Νικολαϊδης,  οι υπεύθυνοι προγραμμάτων κ. Μ Παππά και Α. Χαρίσης, ο πρώην διευθυντής του σχολείου κ. Αλέξανδρος Παπαργυρίου, εκπρόσωποι του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, αλλά και διευθυντές, εκπαιδευτικοί και μαθητές σχολείων της πόλης μας.

5   95   10

5   145   20